Február környékén, ha az időjárás engedi, kivitelezhető a régóta áhított magaságyás építése házilag. Egy magaságyásnak minden kertben van létjogosultsága, hiszen derék- és térdkímélő, könnyebben védhető a hideg és a kártevők ellen, jobb a terméshozama és a termelt zöldségek minősége, átlátható, mutatós és nagyjából bárhol kialakítható nem sok energiával és alacsony költségvetésből. A palánták is gyorsabban fejlődnek benne, ráadásul nem csak zöldségek termesztésére, de virágágyásnak is használhatod.

Miért érdemes házilag egy magaságyást építeni?
A magaságyás egyik legfőbb előnye, hogy nem kell hajolgatni, guggolni a növények gondozásához, sokkal kényelmesebb a művelése. A kivételes minőségű talajnak, a megfelelő rétegrendnek köszönhetően sokkal jobb lesz a termés, mint egy átlagos konyhakertben. A rétegezés emellett hőt is termel, melynek következtében a növények gyorsabban fejlődnek. Ez utóbbi miatt előszeretettel használják például palántázásra is. A rétegezés és a hőtermelése miatt hamarabb vethető bele a mag, mint a szabadföldbe, ráadásul amikor a termés beérett, akkor sem kell parlagon hagyni, mehet bele répa, káposzta, ami őszre még be fog érni.
A magaságágyás megépítése házilag nem igényel nagy szakértelmet, szinte bármilyen kertben kivitelezhető, sőt, ha valaki nagyon kis költségvetésből szeretné kihozni, deszka helyett akár használt gumiabroncsból is kivitelezheti.

Magaságyás építése házilag – jelöld ki a helyét!
Első lépésként gondold át, hová szeretnéd a kertbe a magaságyást megépíteni, természetesen fontos szempontokat figyelembe véve. Legyen a közelben vízvételezési lehetőség, legyen napos, de ha lehet szélvédett és az sem hátrány, ha a komposztáló nincs túl messze. Szempont az is, hogy kényelmesen körbejárható legyen és a méretei megfelelőek legyenek a kerthez és a termelni kívánt zöldségekhez, továbbá a gondozására szánt időnkhöz mérten. Tervezzük meg a helyét, az alapanyagát, a méreteit, ehhez egy kis tervrajz is készülhet. A magaságyások átlagosan 60-80 cm magasak, 120-150 cm szélesek és 3-5, de akár 10 méter hosszúak.
Oldalfalai megépítéséhez leggyakrabban deszkát, faforgács lapot használnak, esetleg gerendát – bár ez utóbbi nem olcsó. Sok helyen lehet kész magaságyást is vásárolni, ezek általában 60 cm magasak és 80*130-160 cm méretűek.
A házilag épített magaságyáshoz szerezd be a szükséges deszkát, ami a legjobb, ha 5 cm vastag és 15-20 cm széles. Sarokpontokra merevítő gerendát kell majd elhelyezni, ennek anyagigényét úgy számold ki, hogy a föld alatt 50-60 cm mélységben helyezkedjen el, felfelé pedig a magaságyás kívánt magasságát számold. (60-80 cm). Ez azt jelenti, hogy egy sarokpontra 10*10-es gerendából is szükség lesz 110-140 cm hosszúságra. Festékkel ne kezeld, inkább csak lenolajjal, mégiscsak élelmiszert állítunk elő benne!

Magaságyás építése házilag – a kivitelezés
Most jön a magaságyás építése házilag látványos része. Először is a helyét ásd fel, körülbelül 20 cm-es mélységben, ennek a rétegek hasznosulása miatt lesz jelentősége.
- Helyezd el a sarokpontokhoz a merevítő gerendákat úgy, hogy a földbe beásod 50-60 cm mélységben.
- Alulról haladva felfelé a merevítőkhöz rögzítjük a deszkákat. Használj facsavarokat és hatékony akkus fúrócsavarozót!
- Amikor minden oldalon fent vannak a deszkák, jöhet a feltöltés, rétegezés!
Magaságyás építése házilag – a feltöltés, rétegek kialakítása
- Kezdj a vakondhálóval, mert bosszús leszel, ha kimarad és egy elvetemült vakond belerondít majd a magaságágyásodba!
- Az első rétegbe kerülhetnek levágott, lenyesett gallyak, vesszők, kukoricaszár körülbelül 20 cm magasságban, ezek cellulóztartalma lényeges.
- Szintén nagyjából 20 cm magasságban mehet rá a lekaszált fű, évelő virágok levágott szára, szalma, ide gyorsan bomló anyagok kerüljenek, melyek a bomlás során felmelegednek és hőt juttatnak a felső rétegbe. Ez a réteg legyen nedves, öntözd be mielőtt folytatod a rétegezést!
- A következő réteg lehet érett komposzt, 10-20 % állati trágyával keverve. Ez is nagyjából 20 cm vastagságban.
- Az utolsó réteg, vagyis a magaságyás tetejére jó minőségű virágföld, palántaföld kerüljön. Süllyedni is fog a talaj, úgyhogy ezt a réteget mérhetjük bővebben, ahogy engedi az oldalfal magasság.

Magaságyás építése házilag – ugye nem ördöngösség?
A magaságyás megépítése saját kezűleg nem bonyolult feladat, és a karbantartása sem igényel több erőfeszítést, mint egy hagyományos zöldségeskert. A talajtömegnek mindig kissé nyirkosnak kell lennie. Amikor a szerves anyagok bomlási folyamata beindul, szén-dioxid és hő keletkezik, ez rendkívüli módon elősegíti a növények vegetációját. A magaságyásba korábban kezdheted akár a magvetést, akár a palántázást. A felső réteg töltse a keret pereméig az ágyást, a várható süllyedés miatt. Ha túlzottan megsüllyed, a földet későbbiekben pótold!
Tipp: ha ásóra van szükséged, nézz szét kínálatunkban. Kiváló minőségben, élmény velük a munka.
Ha betakarítottad a termést, akkor is hasznosíthatod a házilag épített magaságyásod, hiszen ültethetsz bele káposztát, répát, karalábét, ezek szuperül jönnek ősszel, mikor elérkezik a töltött káposzta főzések vagy a vasárnapi melengető húslevesek ideje.
Ha a magaságyás építése házilag nem fogott ki rajtad és kedvet érzel hozzá, építsd meg saját magad udvari kocsibeállódat, amihez részletes útmutatót is adunk!